Nawilżenie skóry dojrzałej, dziecka i skóry wrażliwej.
16 kwietnia miała swoją oficjalną premierę nasza nowa linia produktów: Naturalny żel do mycia twarzy. Delikatny, nawilżający, w 100% pochodzenia naturalnego i wolny od konserwantów oraz innych szkodliwych substancji. Zawiera naturalny zapach arbuzowy, wzbogacony wyciągami z owoców i kwiatów o niezwykle orzeźwiających nutach. Ten wyjątkowy żel do mycia twarzy polecamy wszystkim, którzy walczą z suchą skórą. Nasza nowość zawiera niezwykłą substancję glukozyd glicerolu, która odgrywa istotną rolę w nawilżeniu i gospodarce wodnej skóry.”
Dlaczego nawilżenie skóry jest takie istotne?
Stężenie wody w skórze wynosi aż 50%. Obniżenie tego poziomu odczuwamy nie tylko w nieprzyjaznym klimacie (o tym więcej poniżej), ale także w miarę upływu lat oraz w sytuacjach chorobowych skóry, takich jak podrażnienia czy alergie. Mniejsza ilość wody w skórze prowadzi do jej mniejszej jędrności, bladego wyglądu, szorstkości oraz strzępków złuszczanego naskórka. Mniejsza zawartość wody przyspiesza proces starzenia się skóry, powoduje jej swędzenie oraz utrudnia walkę z AZS oraz innymi alergiami skórnymi.”
Dlaczego i w jaki sposób tracimy wodę z organizmu?
Woda ma tendencję do odparowywania ze skóry, co prowadzi do jej utraty, czyli transepidermalnego wypłukiwania wody (TEWL). Do utraty wody przyczyniają się przede wszystkim czynniki zewnętrzne związane z pogodą, takie jak temperatura – zarówno niska, jak i wysoka. Przy wysokiej temperaturze tempo parowania wzrasta, natomiast przy niskiej woda “ucieka” w głębsze warstwy skóry. Wysusza nas także wiatr oraz coraz częstsze przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach. Do niekorzystnego klimatu dochodzi również fakt, że pijemy zbyt mało wody oraz jemy za mało warzyw i owoców bogatych w nią. Dodatkowo, stosowane powszechnie detergenty działają na skórę niezwykle drażniąco, co także przyczynia się do utraty wody.”
Jak zwiększyć zawartość wody w skórze?
Podstawowym zadaniem jest minimalizacja utraty wody ze skóry, czyli ograniczenie TEWL. Odpowiednia dieta i stworzenie zabezpieczenia na powierzchni skóry, w tym warstwy okluzyjnej, są kluczowe. Niestety, wraz z obecnym poziomem zanieczyszczenia powietrza, ta pierwsza warstwa ochronna jest szybko zmywana wraz z zabrudzeniami ze skóry.
W 1992 roku Amerykanin Peter Agre odkrył mechanizm transportu wody w skórze, zaobserwował w błonach komórek organizmu kanaliki transportujące wodę, zwane akwaporynami. Za to odkrycie w 2003 roku otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii. Z czasem dowiedziono, że liczba akwaporyn ma kolosalne znaczenie dla odpowiedniej dystrybucji wody w komórkach, a zatem również dla nawilżenia skóry. Dlatego niezwykle istotne jest zwiększenie liczby akwaporyn i pobudzanie ich funkcji. Takie działanie wykazują m.in. glukozyd glicerolu, który zawarty jest w naszym szamponie i żelu do kąpieli dla dzieci. Innymi substancjami spełniającymi podobną rolę są aquafilina, ekstrakt z owoców granatu, kofeina, ginsenozydy z żeń-szenia, zielona herbata, ekstrakt z nasion jabłek.
Na koniec trzeba dodać, że tradycyjny podział na cerę tłustą, normalną i suchą należy dzisiaj odłożyć do lamusa. Podobnie jak przekonanie, że pierwsza wymaga wysuszania, druga właściwie niewielkich zabiegów, a trzecia intensywnego nawilżania, najlepiej tłustymi kremami. Nawilżenia – odpowiednio dobranymi kosmetykami – potrzebuje każda skóra, ponieważ nawet nadprodukcja sebum w przypadku cery tłustej nie wyklucza faktu, że może to być skóra przesuszona.
Jakie kosmetyki pomogą nawilżyć skórę?
Szeroko stosowane są produkty natłuszczające skórę, co jest błędem, ponieważ tego typu środki utrudniają oddychanie skóry. Pożądane kosmetyki to te, zawierające substancje hydrofilowe, które wspierają proces zatrzymywania wody, przyciągają ją z najbliższego otoczenia, zatrzymując ją przed ucieczką do słabiej nawodnionych obszarów w skórze. Do takich substancji należy bohater tego wpisu, czyli glukozyd glicerolu, a także gliceryna, glicerol, sorbitol, aminokwasy.
Zobacz, kup i wypróbuj nasz Naturalny żel do twarzy
Autor: Krzysztof Lewicki, współwłaściciel, przez pond 40 lat związany z branżą chemiczną. Karierę rozpoczynał w Zakładach Chemicznych Rokita, wiodącym producencie środków i surowców dla przemysłu środków czystości. Zakładał i kierował firmami z branży środków czystości dla przemysłu spożywczego, instytucjonalnego itp
0 komentarzy